Parę słów o nas
Aktualności
Artyści
Witamy na oficjalnej stronie Grupy Janowskiej, która jako zespół malarzy nieprofesjonalnych powstała w 1946 r. w Nikiszowcu przy kopalni Wieczorek. Obecnie grupa liczy 14 członków i dwóch członków honorowych. Siedzibą Grupy Janowskiej jest MDK Szopienice-Giszowiec w Katowicach gdzie znajduje nasza pracownia malarska.
Od września 2019r. prowadzenie Grupy Janowskiej objął
ANTONI DŁUGI
GRUPA JANOWSKA w 2016 r. uroczyście obchodziła 70 lecie istnienia. Aby dowiedzić się więcj zapraszamy do zakładki Wydarzenia
Zapoznaj się z sylwetkami członków Grupy korzystając z zakładki Artyści.
Zaprszamy, aby osobiście zapytać artystę o jego twórczość do naszej
pracowni.
Jan Czylok
Antoni Długi
Jan Jagoda
Agnieszka Kamińska
Paweł Kurzeja
Andrzej Lubowiecki
Irena Magarewicz
Zdzisław Majerczyk
Dieter Nowak
Sabina Pasoń
Bożena Polaczek
Piotr Porada
Stefan Szuster
Artur Śmieja
Witamy na stronie Grupy Janowskiej

Antoni Długi
Antoni Długi
Moja przygoda ze sztuką rozpoczęła się bardzo wcześnie już w rodzinnym domu, gdzie za sprawą ojca zgłębiałem tajniki rysunku.
Do dnia dzisiejszego najbardziej w pamięci pozostało mi piękno realistycznie przedstawionych zwierząt, zwłaszcza koni, kreślonych ręką ojca. Jako dziecko uczestniczyłem także w zajęciach plastycznych organizowanych przez Pałac Młodzieży w Katowicach.
W 1968 roku przypadkowo poznałem artystę, malarza Leszka Piaseckiego - ucznia mistrza Jerzego Kossaka. Przypadek ten związał mnie na 12 lat z pracownią artysty, gdzie pobierałem naukę malarstwa olejnego i podglądałem jak powstają prawdziwe dzieła sztuki - obrazy.
Pracownia Leszka Piaseckiego była dla mnie bajkowym światem pełnym pędzli, kolorowych palet i tajemniczych tubek. To 'Mistrz Leszek' - przyjaciel młodzieży pierwszy podarował mi pędzle i farby, a swoją pierwszą paletę zrobiłem ze starej sklejki
Przyjaźń ta była początkiem malarskiej drogi artystycznej i uwrażliwiła mnie na piękno łączących się barw. Często powtarzam, że maluję bo to jest moje życie.
Od 2005 roku jestem członkiem, a od września 2019r. liderem, Grupy Janowskiej. Należę także do Stowarzyszenia Twórców Sztuki 'Na Pograniczu' i 'Barwy Śląska'.
Uczestniczyłem w wielu konkursach i wystawach w kraju i za granicą, a także w aukcjach charytatywnych. Moje obrazy znajdują się również w wielu prywatnych zbiorach, także poza granicami naszego kraju.
galeria
© 2017. Grupa Janowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.