Parę słów o nas
Aktualności
Artyści
Witamy na oficjalnej stronie Grupy Janowskiej, która jako zespół malarzy nieprofesjonalnych powstała w 1946 r. w Nikiszowcu przy kopalni Wieczorek. Obecnie grupa liczy 10 członków i dwóch członków honorowych. Siedzibą Grupy Janowskiej jest MDK Szopienice-Giszowiec w Katowicach gdzie znajduje nasza pracownia malarska.
Od września 2019r. prowadzenie Grupy Janowskiej objął
ANTONI DŁUGI
GRUPA JANOWSKA w 2016 r. uroczyście obchodziła 70 lecie istnienia. Aby dowiedzić się więcj zapraszamy do zakładki Wydarzenia
Zapoznaj się z sylwetkami członków Grupy korzystając z zakładki Artyści.
Zaprszamy, aby osobiście zapytać artystę o jego prace.
zobacz galerie prac.
Jan Czylok
Antoni Długi
Jan Jagoda
Paweł Kurzeja
Andrzej Lubowiecki
Zdzisław Majerczyk
Dieter Nowak
Sabina Pasoń
Piotr Porada
Artur Śmieja
Witamy na stronie Grupy Janowskiej

Czesław Jurkiewicz
Czesław Jurkiewicz
Urodził się w 1948 roku w Brzegu. Do 2007 roku pracował w zakładzie Przeróbczym KWK „Wieczorek”. Ukończył Liceum Plastyczne w Nowym Wiśniczu. Z Grupą Janowską związany jest od 1977 roku.
Z opowieści rodzinnych wie, że jego dziadek parał się rzeźbą. Sam ukierunkowany został przez nauczyciela plastyki, który przekonał rodziców aby kształcić uzdolnionego ucznia w liceum plastycznym. Jak wielu absolwentów szkół plastycznych podczas służby wojskowej malował plansze propagandowe. Również później, gdy rozpoczął pracę w KWK „Wieczorek” skierowano go do dekoratorni.
W 1987 roku zajął się rzeźbą w węglu, obserwując pracę jednego z rzeźbiarzy. Odtąd rzeźba jest jego ulubioną techniką i wykonuje ja do dnia dzisiejszego. Poza tym chętnie maluje, w szczególności pejzaże śląskie oraz starą architekturę. Lubi obserwować naturę, obrazy wykonuje na podstawie własnoręcznie wykonanych szkiców.
Wystawiał swoje obrazy na wielu wystawach zbiorowych. Wielokrotnie był nagradzany. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Historii Katowic oraz w wielu kolekcjach prywatnych.
galeria

 
© 2017. Grupa Janowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.