Aktualności
Artyści i kandydaci
Parę słów o nas
Witamy na oficjalnej stronie Grupy Janowskiej, która jako zespół malarzy nieprofesjonalnych powstała w 1946 r. w Nikiszowcu przy kopalni Wieczorek. Obecnie grupa liczy 14 członków. Siedzibą Grupy Janowskiej jest MDK Szopienice-Giszowiec w Katowicach gdzie znajduje nasza pracownia malarska.
Od września 2019r. prowadzenie Grupy Janowskiej objął
ANTONI DŁUGI
Jan Czylok
Antoni Długi
Jan Jagoda
Agnieszka Niczke-Kamińska
Paweł Kurzeja
Andrzej Piotr Lubowiecki
Irena Magarewicz
Zdzisław Majerczyk
Dieter Nowak
Sabina Pasoń
Bożena Polaczek
Piotr Porada
Stefan Szuster
Artur Śmieja
Marian Knapik
Adam Walter Meisnerowicz
Urszula Moska
GRUPA JANOWSKA w 2022 r. uroczyście będziemy obchodzić 75 lecie istnienia. Aby dowiedzić się więcj zapraszamy do zakładki Aktualności
Zapoznaj się z sylwetkami członków Grupy korzystając z zakładki Artyści.
Zaprszamy, aby osobiście zapytać artystę o jego twórczość do naszej pracowni.

Jesteś w tym roku 4881 gościem na naszej stronie.
Witamy na stronie Grupy Janowskiej

Sabina Pasoń
Sabina Pasoń
Rodowita Nikiszowianka, pochodzi z rodziny górniczej. W dzieciństwie należała do młodzieżowego kółka plastycznego w Domu Kultury, przy kop. ,,Wieczorek'', prowadzonego przez prof. Z. Lisa. To właśnie tam ,zetknęła się z GRUPĄ JANOWSKĄ i klimatem, kolorowych bajkowych obrazów. Później na wiele lat odłożyła swe pasje. W dojrzałym wieku, kiedy dzieci się usamodzielniły, zaszczepione w dzieciństwie zamiłowanie do malarstwa powróciło. Może dlatego w jej kompozycjach jest mnóstwo pozornie dziecinnych motywów. Postaci z bajek, z fantazji, z pudła z zabawkami. Parała się kiedyś szyciem, więc i na jej płótnach tyle zdobnych fatałaszków, tiulów, koronek, barwnych sukien, kapeluszy. Są manekiny i wieszaki, kreacje ślubne i karnawałowe. Ale owe niezwykle kolorowe, bajeczne obrazy kryją w sobie pewną mroczność, tajemnicę, subtelne niedopowiedzenie. Bo życie jest przebieralnią, garderobą, do której wciąż wchodzimy, i wychodzimy. Niby inni, niby odmienieni, ale wciąż tacy sami.
Kilka płócien Sabiny nawiązuje wyraźnie do prastarych motywów demonicznych, i one, wraz z obrazami innych autorów, ozdobią naszą „Mitologię śląską”, która niebawem opuści drukarnię - mówi Adam Podgórski autor książki. Z GRUPA JANOWSKĄ związana jest od 2003r.Najbardziej lubi malować z wyobrażni,ale nie stroni od zadanych tematów. Malarstwo sprawia jej ogromną radość, robi to, co kocha i czuje się szczęśliwa.
Sabina Pasoń uprawia różnorodne gatunki twórczości: maluje olejami i akwarelami, pisze ikony, rysuje. Uczennica uznanego malarza Piotra Naliwajko.
Należy do , "Stowarzyszenia Barwy Śląska”, oraz do grupy „Na Pograniczu". Uczestniczy w plenerach, prezentacjach zbiorowych, konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia, im. Pawła Wróbla (2008, 2009,), „Rudzkiej Jesieni" (2006, 2009,2010),,C.K.Ś' '- Świętochłowice[2011], czy na "Bestfestiwalu" (2010). Miała także dwie wystawy indywidualne.
Prace jej trafiły do wielu prywatnych zbiorów oraz do kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej i Muzeum Histori Katowic.


galeria
© 2017. Grupa Janowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.