Aktualności
Artyści i kandydaci
Parę słów o nas
Witamy na oficjalnej stronie Grupy Janowskiej, która jako zespół malarzy nieprofesjonalnych powstała w 1946 r. w Nikiszowcu przy kopalni Wieczorek. Obecnie grupa liczy 18 członków.
Od pażdziernika 2023r. prowadzenie Grupy Janowskiej objęła Agnieszka Niczke-Kamińska
Zapraszamy do obejrzenia galerii naszych obrazów, które aktualnie poszukują swojego nowego domu. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z nami poprzez maila pracownia@grupajanowska. slask.pl lub poprzez zakładkę "Wyślij wiadomość"
GRUPA JANOWSKA w 2022 r. uroczyście obchodziła 75 lecie istnienia. Aby dowiedzić się więcj zapraszamy do zakładki Aktualności
Zapoznaj się z sylwetkami członków Grupy korzystając z zakładki Artyści.
Siedzibą Grupy Janowskiej jest MDK Szopienice-Giszowiec w Katowicach gdzie znajduje nasza pracownia malarska, do której zaprszamy,aby osobiście zapytać artystę o jego twórczość.

Witamy - jesteś 8704 gościem.
Witamy na stronie Grupy Janowskiej

Agnieszka Niczke-Kamińska
Agnieszka Niczke-Kamińska
Urodzona w 1979 roku na Janowie. Mieszkanka Szopienic. Swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła jako dziecko pod skrzydłami Andrzeja Goryczki w MDK"Szopienice-Giszowiec", następnie Studium Reklamy w Katowicach. W 2019 przyjęta jako kandydat do Grupy Janowskiej, w 2020 stała się już pełnoprawnym członkiem grupy. W roku 2023 objęła opiekę artystyczną nad Grupą Janowską. Ulubiona technika to szpachla, farby akrylowe oraz eksperymentalnie akwarela, pastele olejne i mazaki akrylowe.
Bierze udział w konkursach malarstwa samorodnego: Konkurs Sztuki Intuicyjnej im Juliusza Marcisza, Konkursu Plastyki Nieprofesjonalnej "Rudzka Jesień" , Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki, Wieże KWK Polska Świętochłowice "XXI Przegląd Sztuki Nieprofesjonalnej" oraz w wystawach: Exhibition of art paintings, Glasgow 2017; "Lepsza strona myśli" oraz „Tylko nie A.I.” wystawy kreatywnej fotografii ; wystawy malarstwa indywidualne oraz grupowe w Katowicach ; swoje prace corocznie przekazuje na Aukcję Charytatywną Stowarzyszenia "Pomagam, więc jestem".
Jej prace znajdują się w prywatnych domach w Irlandii, Szkocji, Szetlandach, Niemczech, Manili, Teneryfie, Francji, Polsce. Ponadto interesuje się fotografią kreatywną. Jest członkiem międzynarodowej grupy Abstract Expressions (Abstract Photographs and Images) od 2018, liczne wyróżnienia za publikowane tam prace. Wyróżnienie w graficznym konkursie mitologicznym portalu szuflada,net fotografika pt. „Szeut”.
Decydującym tematem w jej artystycznym życiu jest siła wyobraźni i to właśnie wokół niej artystka szuka inspiracji do tworzenia prac.
Wolontariuszka w Stowarzyszeniu „Pomagam, Więc Jestem” od 2009 r (pomoc w rehabilitacji osób niepełnosprawnych od 1995), wice-prezes stowarzyszenia do 2014 r. Projektantka logotypów, instruktor zajęć ceramiki , organizatorka wystaw, autorka e-booka „Środek mojego środka” krótkich tekstów literackich, nagrodzona publikacją w konkursie na krótkie opowiadanie „Tajemnicza fotografia” w miesięczniku „Alfred Hitchcock poleca”, publikacja tekstów w Gońcu Żywieckim.
Elżbieta Mrożek – kulturoznawca, krytyk literacki- tak określiła obrazy biorące udział w Industriadzie 2023;. „Tematem głównym jej prac jest malarska tkanka przemysłowego miasta, gdzie tradycyjna architektura spotyka się z nowoczesnym budownictwem, gdzie sielskość styka się z przemysłowym pulsem metropolii. Artystka w wyjątkowy sposób uwiecznia na płótnach okoliczne krajobrazy, pejzaże, najcenniejsze zabytki i urokliwe zakątki Katowic. A przy tym na nowo odkrywa przed odbiorcą ciekawe miejsca i tematy "zanurzone” w krajobrazie przemysłowej, miejskiej arterii. Jej obrazy to unikalny i inspirujący portret krajobrazu miasta przeniesiony do przestrzeni galerii. Z jednej strony subiektywna, artystyczna interpretacja chwili, kilkudniowe studium z natury, z drugiej poprzez tematykę prac, prezentacja wielowiekowego dziedzictwa kulturowego Katowic.”


galeria
Kliknij w obraz aby przeczytać o nim więcej i zobaczyć galerię
© Grupa Janowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.