Aktualności
Artyści i kandydaci
Parę słów o nas
Witamy na oficjalnej stronie Grupy Janowskiej, która jako zespół malarzy nieprofesjonalnych powstała w 1946 r. w Nikiszowcu przy kopalni Wieczorek. Obecnie grupa liczy 18 członków.
Od pażdziernika 2023r. prowadzenie Grupy Janowskiej objęła Agnieszka Niczke-Kamińska
Zapraszamy do obejrzenia galerii naszych obrazów, które aktualnie poszukują swojego nowego domu. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z nami poprzez maila pracownia@grupajanowska. slask.pl lub poprzez zakładkę "Wyślij wiadomość"
GRUPA JANOWSKA w 2022 r. uroczyście obchodziła 75 lecie istnienia. Aby dowiedzić się więcj zapraszamy do zakładki Aktualności
Zapoznaj się z sylwetkami członków Grupy korzystając z zakładki Artyści.
Siedzibą Grupy Janowskiej jest MDK Szopienice-Giszowiec w Katowicach gdzie znajduje nasza pracownia malarska, do której zaprszamy,aby osobiście zapytać artystę o jego twórczość.

Witamy - jesteś 8567 gościem.
Witamy na stronie Grupy Janowskiej

Artur Śmieja
Artur Śmieja
Urodził się w 1940 roku w Katowicach. Emerytowany górnik KWK „Wieczorek”.
Już jako osiemnastolatek wstąpił do Zespołu Malarzy Amatorów przy Domu Kultury KWK „Wieczorek” prowadzonego przez Zygmunta Lisa. Z tego czasu dobrze pamięta między innymi Pawła Wróbla i jednorękiego Antoniego Jaromina. Byłą to krótka przygoda, gdyż po ośmiu miesiącach odszedł. Musiał wybierać pomiędzy różnorodnymi pasjami – jednocześnie śpiewał w chórze tenorów Zespołu Pieśni i Tańca „Szopienice”. Później przez lata pochłaniały go obowiązki rodzinne, ale pasja pozostała i po przejściu na emeryturę ponownie przystąpił do Grupy Janowskiej w roku 1990. Przyjaźnił się z Helmutem Maturą, razem malowali, razem jeździli na plenery, razem wystawiali.
Malarstwo daje mu wiele radości. Cieszy się gdy obrazy podobają się publiczności, ale najważniejsza pozostaje osobista satysfakcja i poczucie spełnienia. Kiedyś w jego obrazach dominowała tematyka marynistyczna, ale za namową Matury zaczął malować pejzaże i weduty. Jest także autorem projektu pamiątkowego medalu z okazji 170-lecia KWK „Wieczorek”.
Miał dwie wystawy indywidualne oraz wielokrotnie prezentował swoje obrazy na wystawach poplenerowych. Otrzymał wyróżnienie w konkursie im. Pawła Wróbla.
galeria
Kliknij w obraz aby przeczytać o nim więcej i zobaczyć galerię
© Grupa Janowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.