Aktualności
Artyści i kandydaci
Parę słów o nas
Witamy na oficjalnej stronie Grupy Janowskiej, która jako zespół malarzy nieprofesjonalnych powstała w 1946 r. w Nikiszowcu przy kopalni Wieczorek. Obecnie grupa liczy 18 członków.
Od pażdziernika 2023r. prowadzenie Grupy Janowskiej objęła Agnieszka Niczke-Kamińska
Zapraszamy do obejrzenia galerii naszych obrazów, które aktualnie poszukują swojego nowego domu. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z nami poprzez maila pracownia@grupajanowska. slask.pl lub poprzez zakładkę "Wyślij wiadomość"
GRUPA JANOWSKA w 2022 r. uroczyście obchodziła 75 lecie istnienia. Aby dowiedzić się więcj zapraszamy do zakładki Aktualności
Zapoznaj się z sylwetkami członków Grupy korzystając z zakładki Artyści.
Siedzibą Grupy Janowskiej jest MDK Szopienice-Giszowiec w Katowicach gdzie znajduje nasza pracownia malarska, do której zaprszamy,aby osobiście zapytać artystę o jego twórczość.

Witamy - jesteś 8567 gościem.
Witamy na stronie Grupy Janowskiej

Dieter Nowak
Dieter Nowak
Urodził się w 1944 roku w Siemianowicach. Zawodowo związany z kopalnią „Kleofas”.
W trudnych powojennych czasach on i jego dwaj młodsi bracia wychowywali się w szopienickim Domu Dziecka. Od najmłodszych lat przejawiał ogromny talent plastyczny, prawdopodobnie odziedziczony po ojcu. Zauważył to dyrektor szkoły, który chciał umieścić zdolnego ucznia w liceum plastycznym. Niestety przeciwności życiowe plany te zniweczyły – z konieczności pomocy matce musiał podjąć pracę zarobkową – najpierw przez dziesięć lat pracował w fabryce urządzeń górniczych „MONTANA” na Zawodziu, a później, aż do emerytury w KWK „Kleofas” w Katowicach. Pracując tam przystąpił do prowadzonej przez Floriana Zająca grupy „Filar72”, a po jej rozwiązaniu (ok. roku 2001) wstąpił do Grupy Janowskiej.
Najchętniej maluje peryferia śląskich miast, zaniedbane zaułki, obracające się pomału w ruinę familoku, miejsca często zaniedbane, czasami tylko noszące ślady dawnej świetności. Swoje prace wystawiał na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wielokrotnie otrzymywał nagrody w konkursach ogólnopolskich. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych.
galeria
Kliknij w obraz aby przeczytać o nim więcej i zobaczyć galerię
© Grupa Janowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.