Aktualności
Artyści i kandydaci
Parę słów o nas
Witamy na oficjalnej stronie Grupy Janowskiej, która jako zespół malarzy nieprofesjonalnych powstała w 1946 r. w Nikiszowcu przy kopalni Wieczorek. Obecnie grupa liczy 18 członków.
Od pażdziernika 2023r. prowadzenie Grupy Janowskiej objęła Agnieszka Niczke-Kamińska
Zapraszamy do obejrzenia galerii naszych obrazów, które aktualnie poszukują swojego nowego domu. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z nami poprzez maila pracownia@grupajanowska. slask.pl lub poprzez zakładkę "Wyślij wiadomość"
GRUPA JANOWSKA w 2022 r. uroczyście obchodziła 75 lecie istnienia. Aby dowiedzić się więcj zapraszamy do zakładki Aktualności
Zapoznaj się z sylwetkami członków Grupy korzystając z zakładki Artyści.
Siedzibą Grupy Janowskiej jest MDK Szopienice-Giszowiec w Katowicach gdzie znajduje nasza pracownia malarska, do której zaprszamy,aby osobiście zapytać artystę o jego twórczość.

Witamy - jesteś 8408 gościem.
Witamy na stronie Grupy Janowskiej

Marian Knapik
Marian Knapik
Urodził się 1958 r.w Katowicach, gdzie mieszka do dzisiaj. Malarz amator – rodowity Ślązak Od wielu pokoleń związany z Janowem, Nikiszowcem i Giszowcem magicznymi dzielnicami Katowic. W latach 70-tych XX wieku, miał możliwość podziwiania przy pracy twórczej malarzy ze słynej Grupy Janowskiej, którzy w Domu Kultury KWK Wieczorek, prezentowali na wystawach swoje obrazy. Z pewnością miało to wpływ na jego dalszą twórczość. Pierwszy jego obraz namalowany dla Rodziców powstał w 1983 r. , i dzisiaj przechowywany jest jako pamiątka w domu.
W swoich pracach nawiązuje do tematyki przemijającego krajobrazu Górnego Śląska, Ukazuje stary zanikający bezpowrotnie przemysłowy charakter tej krainy, ludzi tu bytujących, miejsca ich zamieszkania oraz dawne życie codzienne Ślązaków. Ulubionym tematem jego prac jest zabytkowa zabudowa osiedla robotniczego Nikiszowiec, Janowa i Giszowca, jak i tętniące życiem place przy familokach.
Życie tych dzielnic koncentrowało się wokół Kopalnia Wieczorek, gdzie pracował jego Ojciec oraz inni członkowie rodziny wujkowie, bratowa, brat czy też szwagier. Tak więc w obrazach nie mogło zabraknąć tematów związanych z ciężką pracą górników pod ziemią. W obrazach przebija nostalgia za minionym czasem, kiedy ludzie byli dla siebie bardziej życzliwi, gdzie można było czuć etos pracy i szacunek do ludzi.
Na obrazach zobaczymy furmanki pełne węgla, czarnego diamentu śląskiej ziemi, starzyka pykająceko fajkę, plotkujące w oknie sąmsiadki, gołębiarza czy ojca powracającego z szychty. Częstymi aktorami obrazów są kozy, nieodzowny element dawnego Śląska, chodowane w przydomowych chlewikach, kury, kaczki, króliki czy też tłuste wieprzki. Jako Przewodnik Beskidzki autor obrazów wyczulony jest również na piękno przyrody ukazuje w nich różne pama gór oraz przyrodę ożywioną w szególności ptaki.
Swoje prace prezentował w Galerii Szyb Wilson podczas XIV Art Naif Festiwalu zajmując II miejsce w kategorii malartwo, to samo miejsce zdobył podczas XXIII Przeglądu Sztuki Nieprofesjonalnej w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach. W lutym 2022 r. W Domu Kultury Koszutka Filia Dąb odbyła się jego autorska wystawa obrazów pt; “Gdzieś na Górnym Śląsku”.
Będąc członkiem Grupy Janowskiej aktywnie uczestniczy w jej działalności, Jego prace wystawiane były podczas licznych wystaw zbiorowych w ramach obchodów 75 lecia tej Grupy.
W roku 2022 otrzymał wyróżnienie podczas 52 edycji Konkursu “Rudzka Jesień”, III miejsce w konkursie “W pracowni Pana Gawlika”, II miejsce w Konkursie “Pędzlem, nitką i dłutem malowane. Pokaż co potrafisz” w Jaworznie, wyróżnienie na XXIV Regionalnym Przeglądzie Sztuki Nieprofesjonalnej w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach.
Jego obraz “Przysłowia polskie” został zaprezentowany w Muzeum Etnograficznym odziale Muzeum Narodowego w Wrocławiu na wystawie czasowej “Obrazy do opowiadania” Brał udział w programach telewizyjnych “Dej pozór” prowadzonym przez Izoldę Czmok w dniu 29.05.2022 r. Oraz “Łowcy pasjonatów” Ilony Ptak w dniu 12.08. 2022 r. Te dwa programy można zobaczyć w archiwum TVP3 Katowice. W roku 2023 cztery prace artysty zostały zakupione przez Muzeum Śląskie w Katowicach.
galeria
Kliknij w obraz aby przeczytać o nim więcej i zobaczyć galerię
© Grupa Janowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.