Aktualności
Artyści i kandydaci
Parę słów o nas
Witamy na oficjalnej stronie Grupy Janowskiej, która jako zespół malarzy nieprofesjonalnych powstała w 1946 r. w Nikiszowcu przy kopalni Wieczorek. Obecnie grupa liczy 18 członków.
Od pażdziernika 2023r. prowadzenie Grupy Janowskiej objęła Agnieszka Niczke-Kamińska
Zapraszamy do obejrzenia galerii naszych obrazów, które aktualnie poszukują swojego nowego domu. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z nami poprzez maila pracownia@grupajanowska. slask.pl lub poprzez zakładkę "Wyślij wiadomość"
GRUPA JANOWSKA w 2022 r. uroczyście obchodziła 75 lecie istnienia. Aby dowiedzić się więcj zapraszamy do zakładki Aktualności
Zapoznaj się z sylwetkami członków Grupy korzystając z zakładki Artyści.
Siedzibą Grupy Janowskiej jest MDK Szopienice-Giszowiec w Katowicach gdzie znajduje nasza pracownia malarska, do której zaprszamy,aby osobiście zapytać artystę o jego twórczość.

Witamy - jesteś 8202 gościem.
Witamy na stronie Grupy Janowskiej

Paweł Kurzeja
Paweł Kurzeja
Urodzony w 1936 roku w Katowicach. Z Grupą Janowską związany jest od 1980 roku. Członek stowarzyszenia „Na Pograniczu”.
W czasie wojny przebywał w obozie dziecięcym w Düseseldorfie, stąd gdy w 1947 roku wrócił do Polski znał wyłącznie język niemiecku. Uniemożliwiło mu to dalsze kształcenie.
Zainteresowania artystyczne i talent plastyczny zauważył u niego znany kolorysta – Włodzimierz Dmytryszyn. Pomógł ukończyć szkołę podstawową i skierował na naukę do liceum plastycznym w Zamościu. Niestety nauka została przerwana powołaniem do wojska.
Po powrocie na Śląsk ciągle spotykał się z profesorem i indywidualnie studiował malarstwo. Ukończył technikum górnicze i podjął pracę w kopalni „Kleofas”. Związany był między innymi z działającą przy kopalni „Kleofas” grupą „Filar”. W 1982 roku otrzymał uprawnienia Ministerstwa Kultury i Sztuki do wykonywania zawodu artysty plastyka. Jego malarstwo jest dojrzałe i świadome – wypracował własny, charakterystyczny styl i oryginalną kolorystykę.
Najczęściej maluje śląskie pejzaże, oddając charakterystykę i nastrój rozległych terenów poprzemysłowych. Często także uczestniczy w plenerach w Beskidach i Tatrach. Miał kilkanaście wystaw indywidualnych i wielokrotnie prezentował swoje prace na wystawach zbiorowych. Jest laureatem wielu nagród w prestiżowych konkursach ogólnopolskich. Jego prace znajdują się w wielu śląskich muzeach, między innymi w kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach.
galeria
Kliknij w obraz aby przeczytać o nim więcej i zobaczyć galerię
© Grupa Janowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.