Aktualności
Artyści i kandydaci
Parę słów o nas
Witamy na oficjalnej stronie Grupy Janowskiej, która jako zespół malarzy nieprofesjonalnych powstała w 1946 r. w Nikiszowcu przy kopalni Wieczorek. Obecnie grupa liczy 18 członków.
Od pażdziernika 2023r. prowadzenie Grupy Janowskiej objęła Agnieszka Niczke-Kamińska
Zapraszamy do obejrzenia galerii naszych obrazów, które aktualnie poszukują swojego nowego domu. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z nami poprzez maila pracownia@grupajanowska. slask.pl lub poprzez zakładkę "Wyślij wiadomość"
GRUPA JANOWSKA w 2022 r. uroczyście obchodziła 75 lecie istnienia. Aby dowiedzić się więcj zapraszamy do zakładki Aktualności
Zapoznaj się z sylwetkami członków Grupy korzystając z zakładki Artyści.
Siedzibą Grupy Janowskiej jest MDK Szopienice-Giszowiec w Katowicach gdzie znajduje nasza pracownia malarska, do której zaprszamy,aby osobiście zapytać artystę o jego twórczość.

Witamy - jesteś 8573 gościem.
Witamy na stronie Grupy Janowskiej

Piotr Porada
Piotr Porada
Urodził się w 1956 roku w Katowicach. Były pracownik Huty Metali Nieżelaznych „Szopienice”.
Już jako dziecko lubił malować, ale gdy pod koniec lat 70. XX wieku ożenił się i zamieszkał na Nikiszowcu, z wielkim zaciekawieniem obserwował janowskich malarzy. Pomimo, że bardzo chciał nauczyć się malarstwa, to nigdy nie miał odwagi, by przekroczyć próg pracowni. Grupa jednak sama go „dościgła”, zamieszkał bowiem na Burowcu, gdzie obecnie znajduje się pracownia.
Za drugim razem (w 2001 roku) miał już więcej odwagi, a zachęcony przez Helmuta maturę na stałe przyłączył się do zespołu.
Malarstwo pomaga mu zapomnieć o codziennych kłopotach, a przebywanie wśród ludzi o podobnej wrażliwości daje mu wiele zadowolenia i satysfakcji.
Najchętniej posługuje się akwarelą i malarstwem olejnym. Najczęściej maluje pejzaże, architekturę i martwe natury. Brał udział w kilku wystawach zbiorowych, między innymi prezentował swoje prace na Art. Naif Festiwalu.
Jest również członkiem stowarzyszenia „Na Pograniczu”.
galeria
Kliknij w obraz aby przeczytać o nim więcej i zobaczyć galerię
© Grupa Janowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.