Aktualności
Artyści i kandydaci
Parę słów o nas
Witamy na oficjalnej stronie Grupy Janowskiej, która jako zespół malarzy nieprofesjonalnych powstała w 1946 r. w Nikiszowcu przy kopalni Wieczorek. Obecnie grupa liczy 18 członków.
Od pażdziernika 2023r. prowadzenie Grupy Janowskiej objęła Agnieszka Niczke-Kamińska
Zapraszamy do obejrzenia galerii naszych obrazów, które aktualnie poszukują swojego nowego domu. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z nami poprzez maila pracownia@grupajanowska. slask.pl lub poprzez zakładkę "Wyślij wiadomość"
GRUPA JANOWSKA w 2022 r. uroczyście obchodziła 75 lecie istnienia. Aby dowiedzić się więcj zapraszamy do zakładki Aktualności
Zapoznaj się z sylwetkami członków Grupy korzystając z zakładki Artyści.
Siedzibą Grupy Janowskiej jest MDK Szopienice-Giszowiec w Katowicach gdzie znajduje nasza pracownia malarska, do której zaprszamy,aby osobiście zapytać artystę o jego twórczość.

Witamy - jesteś 8704 gościem.
Witamy na stronie Grupy Janowskiej

Sabina Pasoń
Sabina Pasoń
Rodowita Nikiszowianka, pochodzi z rodziny górniczej. W dzieciństwie należała do młodzieżowego kółka plastycznego w Domu Kultury, przy kop. ,,Wieczorek'', prowadzonego przez prof. Z. Lisa. To właśnie tam ,zetknęła się z GRUPĄ JANOWSKĄ i klimatem, kolorowych bajkowych obrazów. Później na wiele lat odłożyła swe pasje. W dojrzałym wieku, kiedy dzieci się usamodzielniły, zaszczepione w dzieciństwie zamiłowanie do malarstwa powróciło. Może dlatego w jej kompozycjach jest mnóstwo pozornie dziecinnych motywów. Postaci z bajek, z fantazji, z pudła z zabawkami. Parała się kiedyś szyciem, więc i na jej płótnach tyle zdobnych fatałaszków, tiulów, koronek, barwnych sukien, kapeluszy. Są manekiny i wieszaki, kreacje ślubne i karnawałowe. Ale owe niezwykle kolorowe, bajeczne obrazy kryją w sobie pewną mroczność, tajemnicę, subtelne niedopowiedzenie. Bo życie jest przebieralnią, garderobą, do której wciąż wchodzimy, i wychodzimy. Niby inni, niby odmienieni, ale wciąż tacy sami.
Kilka płócien Sabiny nawiązuje wyraźnie do prastarych motywów demonicznych, i one, wraz z obrazami innych autorów, ozdobią naszą „Mitologię śląską”, która niebawem opuści drukarnię - mówi Adam Podgórski autor książki. Z GRUPA JANOWSKĄ związana jest od 2003r.Najbardziej lubi malować z wyobrażni,ale nie stroni od zadanych tematów. Malarstwo sprawia jej ogromną radość, robi to, co kocha i czuje się szczęśliwa.
Sabina Pasoń uprawia różnorodne gatunki twórczości: maluje olejami i akwarelami, pisze ikony, rysuje. Uczennica uznanego malarza Piotra Naliwajko.
Należy do , "Stowarzyszenia Barwy Śląska”, oraz do grupy „Na Pograniczu". Uczestniczy w plenerach, prezentacjach zbiorowych, konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia, im. Pawła Wróbla (2008, 2009,), „Rudzkiej Jesieni" (2006, 2009,2010),,C.K.Ś' '- Świętochłowice[2011], czy na "Bestfestiwalu" (2010). Miała także dwie wystawy indywidualne.
Prace jej trafiły do wielu prywatnych zbiorów oraz do kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej i Muzeum Histori Katowic.


galeria
Kliknij w obraz aby przeczytać o nim więcej i zobaczyć galerię
© Grupa Janowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.