Aktualności
Artyści i kandydaci
Parę słów o nas
Witamy na oficjalnej stronie Grupy Janowskiej, która jako zespół malarzy nieprofesjonalnych powstała w 1946 r. w Nikiszowcu przy kopalni Wieczorek. Obecnie grupa liczy 14 członków. Siedzibą Grupy Janowskiej jest MDK Szopienice-Giszowiec w Katowicach gdzie znajduje nasza pracownia malarska.
Od września 2019r. prowadzenie Grupy Janowskiej objął
ANTONI DŁUGI
Jan Czylok
Antoni Długi
Jan Jagoda
Agnieszka Niczke-Kamińska
Paweł Kurzeja
Andrzej Piotr Lubowiecki
Irena Magarewicz
Zdzisław Majerczyk
Dieter Nowak
Sabina Pasoń
Bożena Polaczek
Piotr Porada
Stefan Szuster
Artur Śmieja
Marian Knapik
Adam Walter Meisnerowicz
Urszula Moska
GRUPA JANOWSKA w 2022 r. uroczyście będziemy obchodzić 75 lecie istnienia. Aby dowiedzić się więcj zapraszamy do zakładki Aktualności
Zapoznaj się z sylwetkami członków Grupy korzystając z zakładki Artyści.
Zaprszamy, aby osobiście zapytać artystę o jego twórczość do naszej pracowni.

Jesteś w tym roku 4880 gościem na naszej stronie.
Witamy na stronie Grupy Janowskiej

Andrzej Lubowiecki
Andrzej Piotr Lubowiecki
Na naszych oczach giną dzieła rąk naszych dziadków i ojców, w niepamięć idą miejsca, z których byli dumni. Śląsk się zmienia, lecz niestety idzie to w kierunku bezbarwności. Może tą odrobiną koloru przeniesioną na płótno uda mi się choć trochę zachować przemijające barwy, uratować od zapomnienia widoki z okien mojej młodości…
Urodził się w Katowicach w 1958r. Swoje zainteresowanie do sztuk plastycznych przejawiał już w czasach liceum biorąc udział i zdobywając nagrody na konkursach szczebla miejskiego. Pracując w Hucie Metali Nieżelaznych „Szopienice” interesował się metaloplastyką, w wolnych chwilach malował obrazy, znane tylko najbliższym.
Przełom w traktowaniu swojej twórczości nastąpił w 2014r. kiedy zaprezentował się członkom Grupy Janowskiej i został do niej przyjęty. Swoje prace sygnuje podpisem Piotr Luand. W swoim malarstwie często nawiązuje do tematyki śląskiej oraz do piękna gór, górskie wędrówki bowiem są jego drugą pasją.
Wystawiał swoje obrazy między innymi w Galerii Szyb Wilson, w Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, w Swiętochłowickim Przeglądzie Sztuki Nieprofesjonalnej. Bierze udział w licznych plenerach, konkursach oraz w wystawach zbiorowych. Jego prace trafiły do prywatnych zbiorów oraz do kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach.
galeria
© 2017. Grupa Janowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.