Aktualności
Artyści i kandydaci
Parę słów o nas
Witamy na oficjalnej stronie Grupy Janowskiej, która jako zespół malarzy nieprofesjonalnych powstała w 1946 r. w Nikiszowcu przy kopalni Wieczorek. Obecnie grupa liczy 15 członków. Siedzibą Grupy Janowskiej jest MDK Szopienice-Giszowiec w Katowicach gdzie znajduje nasza pracownia malarska.
Od września 2019r. prowadzenie Grupy Janowskiej po SABINIE PASOŃ objął
ANTONI DŁUGI
Jan Czylok
Antoni Długi
Jan Jagoda
Agnieszka Niczke-Kamińska
Marian Knapik
Andrzej Piotr Lubowiecki
Irena Magarewicz
Zdzisław Majerczyk
Agata Marcinkowska
Adam Walter Meisnerowicz
Urszula Moska
Sabina Pasoń
Bożena Polaczek
Piotr Porada
Stefan Szuster
GRUPA JANOWSKA w 2022 r. uroczyście obchodziła 75 lecie istnienia. Aby dowiedzić się więcj zapraszamy do zakładki Aktualności
Zapoznaj się z sylwetkami członków Grupy korzystając z zakładki Artyści.
Zaprszamy, aby osobiście zapytać artystę o jego twórczość do naszej pracowni. Grupa Janowska od 2021 roku ma menadżera i początkującego malarza Zbigniewa Wójcik.

Witamy - jesteś 6972 gościem.
Witamy na stronie Grupy Janowskiej

Artur Śmieja
Artur Śmieja
Urodził się w 1940 roku w Katowicach. Emerytowany górnik KWK „Wieczorek”.
Już jako osiemnastolatek wstąpił do Zespołu Malarzy Amatorów przy Domu Kultury KWK „Wieczorek” prowadzonego przez Zygmunta Lisa. Z tego czasu dobrze pamięta między innymi Pawła Wróbla i jednorękiego Antoniego Jaromina. Byłą to krótka przygoda, gdyż po ośmiu miesiącach odszedł. Musiał wybierać pomiędzy różnorodnymi pasjami – jednocześnie śpiewał w chórze tenorów Zespołu Pieśni i Tańca „Szopienice”. Później przez lata pochłaniały go obowiązki rodzinne, ale pasja pozostała i po przejściu na emeryturę ponownie przystąpił do Grupy Janowskiej w roku 1990. Przyjaźnił się z Helmutem Maturą, razem malowali, razem jeździli na plenery, razem wystawiali.
Malarstwo daje mu wiele radości. Cieszy się gdy obrazy podobają się publiczności, ale najważniejsza pozostaje osobista satysfakcja i poczucie spełnienia. Kiedyś w jego obrazach dominowała tematyka marynistyczna, ale za namową Matury zaczął malować pejzaże i weduty. Jest także autorem projektu pamiątkowego medalu z okazji 170-lecia KWK „Wieczorek”.
Miał dwie wystawy indywidualne oraz wielokrotnie prezentował swoje obrazy na wystawach poplenerowych. Otrzymał wyróżnienie w konkursie im. Pawła Wróbla.
galeria
© 2017. Grupa Janowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.