Aktualności
Artyści i kandydaci
Parę słów o nas
Witamy na oficjalnej stronie Grupy Janowskiej, która jako zespół malarzy nieprofesjonalnych powstała w 1946 r. w Nikiszowcu przy kopalni Wieczorek. Obecnie grupa liczy 14 członków. Siedzibą Grupy Janowskiej jest MDK Szopienice-Giszowiec w Katowicach gdzie znajduje nasza pracownia malarska.
Od września 2019r. prowadzenie Grupy Janowskiej objął
ANTONI DŁUGI
Jan Czylok
Antoni Długi
Jan Jagoda
Agnieszka Niczke-Kamińska
Paweł Kurzeja
Andrzej Piotr Lubowiecki
Irena Magarewicz
Zdzisław Majerczyk
Dieter Nowak
Sabina Pasoń
Bożena Polaczek
Piotr Porada
Stefan Szuster
Artur Śmieja
Marian Knapik
Adam Walter Meisnerowicz
Urszula Moska
GRUPA JANOWSKA w 2022 r. uroczyście będziemy obchodzić 75 lecie istnienia. Aby dowiedzić się więcj zapraszamy do zakładki Aktualności
Zapoznaj się z sylwetkami członków Grupy korzystając z zakładki Artyści.
Zaprszamy, aby osobiście zapytać artystę o jego twórczość do naszej pracowni.

Jesteś w tym roku 4881 gościem na naszej stronie.
Witamy na stronie Grupy Janowskiej

Artur Śmieja
Artur Śmieja
Urodził się w 1940 roku w Katowicach. Emerytowany górnik KWK „Wieczorek”.
Już jako osiemnastolatek wstąpił do Zespołu Malarzy Amatorów przy Domu Kultury KWK „Wieczorek” prowadzonego przez Zygmunta Lisa. Z tego czasu dobrze pamięta między innymi Pawła Wróbla i jednorękiego Antoniego Jaromina. Byłą to krótka przygoda, gdyż po ośmiu miesiącach odszedł. Musiał wybierać pomiędzy różnorodnymi pasjami – jednocześnie śpiewał w chórze tenorów Zespołu Pieśni i Tańca „Szopienice”. Później przez lata pochłaniały go obowiązki rodzinne, ale pasja pozostała i po przejściu na emeryturę ponownie przystąpił do Grupy Janowskiej w roku 1990. Przyjaźnił się z Helmutem Maturą, razem malowali, razem jeździli na plenery, razem wystawiali.
Malarstwo daje mu wiele radości. Cieszy się gdy obrazy podobają się publiczności, ale najważniejsza pozostaje osobista satysfakcja i poczucie spełnienia. Kiedyś w jego obrazach dominowała tematyka marynistyczna, ale za namową Matury zaczął malować pejzaże i weduty. Jest także autorem projektu pamiątkowego medalu z okazji 170-lecia KWK „Wieczorek”.
Miał dwie wystawy indywidualne oraz wielokrotnie prezentował swoje obrazy na wystawach poplenerowych. Otrzymał wyróżnienie w konkursie im. Pawła Wróbla.
galeria
© 2017. Grupa Janowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.