Aktualności
Artyści i kandydaci
Parę słów o nas
Witamy na oficjalnej stronie Grupy Janowskiej, która jako zespół malarzy nieprofesjonalnych powstała w 1946 r. w Nikiszowcu przy kopalni Wieczorek. Obecnie grupa liczy 14 członków. Siedzibą Grupy Janowskiej jest MDK Szopienice-Giszowiec w Katowicach gdzie znajduje nasza pracownia malarska.
Od września 2019r. prowadzenie Grupy Janowskiej objął
ANTONI DŁUGI
Jan Czylok
Antoni Długi
Jan Jagoda
Agnieszka Niczke-Kamińska
Paweł Kurzeja
Andrzej Piotr Lubowiecki
Irena Magarewicz
Zdzisław Majerczyk
Dieter Nowak
Sabina Pasoń
Bożena Polaczek
Piotr Porada
Stefan Szuster
Artur Śmieja
Marian Knapik
Adam Walter Meisnerowicz
Urszula Moska
GRUPA JANOWSKA w 2022 r. uroczyście będziemy obchodzić 75 lecie istnienia. Aby dowiedzić się więcj zapraszamy do zakładki Aktualności
Zapoznaj się z sylwetkami członków Grupy korzystając z zakładki Artyści.
Zaprszamy, aby osobiście zapytać artystę o jego twórczość do naszej pracowni.

Jesteś w tym roku 4881 gościem na naszej stronie.
Witamy na stronie Grupy Janowskiej

Marian Knapik
Marian Knapik
Urodził się w 1958 r. w Katowicach, gdzie mieszka do dzisiaj. Malarz amator – rodowity Ślązak Od wielu pokoleń związany z Janowem, Nikiszowcem i Giszowcem magicznymi dzielnicami Katowic. W latach 70-tych XX wieku, miał możliwość podziwiania przy pracy twórczej malarzy ze słynej Grupy Janowskiej, którzy w Domu Kultury KWK Wieczorek, prezentowali na wystawach swoje obrazy. Z pewnością miało to wpływ na jego dalszą twórczość. Pierwszy jego obraz namalowany dla Rodziców powstał w 1983 r. , i dzisiaj przechowywany jest jako pamiątka w domu.
W swoich pracach nawiązuje do tematyki przemijającego krajobrazu Górnego Śląska, Ukazuje stary zanikający bezpowrotnie przemysłowy charakter tej krainy, ludzi tu mieszkających, miejsca ich zamieszkania oraz dawne życie codzienne Ślązaków. Ulubionym tematem jego prac jest zabytkowa zabudowa magicznego osiedla robotniczego Nikiszowiec, Giszowca, jak i tętniące życiem place przy familokach.
Życie tych dzielnic koncentrowało się wokół Kopalnia Wieczorek, gdzie pracował jego Ojciec oraz inni członkowie rodziny wujkowie, bratowa, brat czy też szwagier. Tak więc w obrazach nie mogło zabraknąć tematów związanych z ciężką pracą górników pod ziemią. W obrazach przebija nostalgia za minionym czasem, kiedy ludzie byli dla siebie bardziej życzliwi, gdzie można było czuć etos pracy i szacunek taki zwykły międzyludzki.
Na obrazach zobaczymy furmanki pełne węgla, czarnego diamentu śląskiej ziemi, starzyka pykająceko fajkę, plotkujące w oknie sąmsiadki, gołębiarza czy ojca powracającego z szychty. Częstymi aktorami obrazów są kozy, nieodzowny element dawnego Śląska, chodowane w przydomowych chlewikach, kury, kaczki, króliki czy też tłuste wieprzki. Przewodnik Beskidzki autor obrazów wyczulony jest również na piękno przyrody ukazuje w nich różne pama gór oraz przyrodę ożywioną w szególności ptaki.
Swoje prace prezentował w Galerii Szyb Wilson podczas XIV Art Naif Festiwalu zajmując II miejsce w kategorii malartwo, to samo miejsce zdobył podczas XXIII Przeglądu Sztuki Nieprofesjonalnej w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach. W lutym 2022 r. W Domu Kultury Koszutka Filia Dąb odbyła się jego autorska wystawa obrazów pt; “Gdzieś na Górnym Śląsku”.
Obecnie uczestnicy jako kandydat w pracach Grupy Janowskiej.
galeria
© 2017. Grupa Janowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.