Parę słów o nas
Aktualności
Artyści
Witamy na oficjalnej stronie Grupy Janowskiej, która jako zespół malarzy nieprofesjonalnych powstała w 1946 r. w Nikiszowcu przy kopalni Wieczorek. Obecnie grupa liczy 14 członków i dwóch członków honorowych. Siedzibą Grupy Janowskiej jest MDK Szopienice-Giszowiec w Katowicach gdzie znajduje nasza pracownia malarska.
Od września 2019r. prowadzenie Grupy Janowskiej objął
ANTONI DŁUGI
GRUPA JANOWSKA w 2016 r. uroczyście obchodziła 70 lecie istnienia. Aby dowiedzić się więcj zapraszamy do zakładki Wydarzenia
Zapoznaj się z sylwetkami członków Grupy korzystając z zakładki Artyści.
Zaprszamy, aby osobiście zapytać artystę o jego twórczość do naszej
pracowni.
Jan Czylok
Antoni Długi
Jan Jagoda
Agnieszka Kamińska
Paweł Kurzeja
Andrzej Lubowiecki
Irena Magarewicz
Zdzisław Majerczyk
Dieter Nowak
Sabina Pasoń
Bożena Polaczek
Piotr Porada
Stefan Szuster
Artur Śmieja
Witamy na stronie Grupy Janowskiej

Paweł Kurzeja
Paweł Kurzeja
Urodzony w 1936 roku w Katowicach. Z Grupą Janowską związany jest od 1980 roku. Członek stowarzyszenia „Na Pograniczu”.
W czasie wojny przebywał w obozie dziecięcym w Düseseldorfie, stąd gdy w 1947 roku wrócił do Polski znał wyłącznie język niemiecku. Uniemożliwiło mu to dalsze kształcenie.
Zainteresowania artystyczne i talent plastyczny zauważył u niego znany kolorysta – Włodzimierz Dmytryszyn. Pomógł ukończyć szkołę podstawową i skierował na naukę do liceum plastycznym w Zamościu. Niestety nauka została przerwana powołaniem do wojska.
Po powrocie na Śląsk ciągle spotykał się z profesorem i indywidualnie studiował malarstwo. Ukończył technikum górnicze i podjął pracę w kopalni „Kleofas”. Związany był między innymi z działającą przy kopalni „Kleofas” grupą „Filar”. W 1982 roku otrzymał uprawnienia Ministerstwa Kultury i Sztuki do wykonywania zawodu artysty plastyka. Jego malarstwo jest dojrzałe i świadome – wypracował własny, charakterystyczny styl i oryginalną kolorystykę.
Najczęściej maluje śląskie pejzaże, oddając charakterystykę i nastrój rozległych terenów poprzemysłowych. Często także uczestniczy w plenerach w Beskidach i Tatrach. Miał kilkanaście wystaw indywidualnych i wielokrotnie prezentował swoje prace na wystawach zbiorowych. Jest laureatem wielu nagród w prestiżowych konkursach ogólnopolskich. Jego prace znajdują się w wielu śląskich muzeach, między innymi w kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach.
galeria
© 2017. Grupa Janowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.