Aktualności
Artyści i kandydaci
Parę słów o nas
Witamy na oficjalnej stronie Grupy Janowskiej, która jako zespół malarzy nieprofesjonalnych powstała w 1946 r. w Nikiszowcu przy kopalni Wieczorek. Obecnie grupa liczy 15 członków. Siedzibą Grupy Janowskiej jest MDK Szopienice-Giszowiec w Katowicach gdzie znajduje nasza pracownia malarska.
Od września 2019r. prowadzenie Grupy Janowskiej po SABINIE PASOŃ objął
ANTONI DŁUGI
Jan Czylok
Antoni Długi
Jan Jagoda
Agnieszka Niczke-Kamińska
Marian Knapik
Andrzej Piotr Lubowiecki
Irena Magarewicz
Zdzisław Majerczyk
Agata Marcinkowska
Adam Walter Meisnerowicz
Urszula Moska
Sabina Pasoń
Bożena Polaczek
Piotr Porada
Stefan Szuster
GRUPA JANOWSKA w 2022 r. uroczyście obchodziła 75 lecie istnienia. Aby dowiedzić się więcj zapraszamy do zakładki Aktualności
Zapoznaj się z sylwetkami członków Grupy korzystając z zakładki Artyści.
Zaprszamy, aby osobiście zapytać artystę o jego twórczość do naszej pracowni. Grupa Janowska od 2021 roku ma menadżera i początkującego malarza Zbigniewa Wójcik.

Witamy - jesteś 6971 gościem.
Witamy na stronie Grupy Janowskiej

Piotr Porada
Piotr Porada
Urodził się w 1956 roku w Katowicach. Były pracownik Huty Metali Nieżelaznych „Szopienice”.
Już jako dziecko lubił malować, ale gdy pod koniec lat 70. XX wieku ożenił się i zamieszkał na Nikiszowcu, z wielkim zaciekawieniem obserwował janowskich malarzy. Pomimo, że bardzo chciał nauczyć się malarstwa, to nigdy nie miał odwagi, by przekroczyć próg pracowni. Grupa jednak sama go „dościgła”, zamieszkał bowiem na Burowcu, gdzie obecnie znajduje się pracownia.
Za drugim razem (w 2001 roku) miał już więcej odwagi, a zachęcony przez Helmuta maturę na stałe przyłączył się do zespołu.
Malarstwo pomaga mu zapomnieć o codziennych kłopotach, a przebywanie wśród ludzi o podobnej wrażliwości daje mu wiele zadowolenia i satysfakcji.
Najchętniej posługuje się akwarelą i malarstwem olejnym. Najczęściej maluje pejzaże, architekturę i martwe natury. Brał udział w kilku wystawach zbiorowych, między innymi prezentował swoje prace na Art. Naif Festiwalu.
Jest również członkiem stowarzyszenia „Na Pograniczu”.
galeria
© 2017. Grupa Janowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.