Aktualności
Artyści i kandydaci
Parę słów o nas
Witamy na oficjalnej stronie Grupy Janowskiej, która jako zespół malarzy nieprofesjonalnych powstała w 1946 r. w Nikiszowcu przy kopalni Wieczorek. Obecnie grupa liczy 14 członków. Siedzibą Grupy Janowskiej jest MDK Szopienice-Giszowiec w Katowicach gdzie znajduje nasza pracownia malarska.
Od września 2019r. prowadzenie Grupy Janowskiej objął
ANTONI DŁUGI
Jan Czylok
Antoni Długi
Jan Jagoda
Agnieszka Niczke-Kamińska
Paweł Kurzeja
Andrzej Piotr Lubowiecki
Irena Magarewicz
Zdzisław Majerczyk
Dieter Nowak
Sabina Pasoń
Bożena Polaczek
Piotr Porada
Stefan Szuster
Artur Śmieja
Marian Knapik
Adam Walter Meisnerowicz
Urszula Moska
GRUPA JANOWSKA w 2022 r. uroczyście będziemy obchodzić 75 lecie istnienia. Aby dowiedzić się więcj zapraszamy do zakładki Aktualności
Zapoznaj się z sylwetkami członków Grupy korzystając z zakładki Artyści.
Zaprszamy, aby osobiście zapytać artystę o jego twórczość do naszej pracowni.

Jesteś w tym roku 4881 gościem na naszej stronie.
Witamy na stronie Grupy Janowskiej

Zdzisław Majerczyk
Zdzisław Majerczyk
Urodził się w 1953 roku na Nikiszowcu. Był sztygarem w KWK „Wieczorek”.
W dzieciństwie uczęszczał na zajęcia plastyczne prowadzone przez Zygmunta Lisa, uczył się także gry na akordeonie pod okiem Ottona Klimczoka.
Jest człowiekiem bardzo aktywnym, działa w organizacjach społecznych, znany jest jako cyklista zwiedzający z rowerem najciekawsze miejsca w Polsce i najdalsze zakątki Europy.
Mimo to pochłania go także pasja malarstwa. Jak sam mówi: w czasie jazdy na rowerze projektuje obrazy, przy malowaniu planuje rowerowe trasy.
Po przejściu na emeryturę związał się z Grupą Janowską i od 2005 roku aktywnie bierze udział w co wtorkowych spotkaniach.
Najchętniej maluje swój ukochany Nikiszowiec, lubi także malarstwo pejzażowe. Posługuje się techniką olejną i akrylową, ale także akwarelą i rysunkiem. Bardzo chętnie eksperymentuje, nie boi się nowych, czasami ekscentrycznych pomysłów.
Miał kilka wystaw indywidualnych, Bral także udział w wystawach zbiorowych. Jest laureatem między innymi konkursu im. Pawła Wróbla.
galeria
© 2017. Grupa Janowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.